Genel

Rektörümüz Oluşturduğu Ekibiyle Göz Doldurdu

D.Ü.Rektörümüz Prof.Dr.Mehmet Karakoç’un genç ve dinamik olması, 25 yıllık hizmetini Dicle üniversitesinde yapması, bu kadim şehrin damadı olması umarım yönetiminde attığı her adımda etkili olacaktır.Allah mahcup etmesin.

En kısa zamanda üniversitemiz için bir SWOT analizi yaparak oluşan stratejik eylem planı çerçevesinde çalışmalarına başlamalarını  bekliyorum.

Bu üniversitenin Zayıf yanları, Güçlü Yanlarını,  Fırsatları, Tehditleri nerelerdir?  Bir beyin fırtınasıyla yaptıktan sonra; Zayıf yanlarını nasıl güçlendireceğini, Güçlü yanlarından nasıl faydalanacağını, Fırsatlarından nasıl yararlanacağını, Tehditlerini nasıl bertaraf edeceğini tespit edip; 6 ay, iki yılık ve dört yıllık eylem planına dökerek emin adımlarla yoluna devam edeceğini, çalışmalarını kamuoyunun denetimine açık tutacağını umuyorum.

Üniversitemizde şimdiye kadar yönetimin etkisini sahaya yansıtan pek kimse olmadı. Çünkü bunu yapabilmek için sıra dışı, ezber bozucu rutinin dışına çıkarak cesaret ve güven üzerine bir yönetim tarzı ortaya koymalıdır.

Mesela,

Rektörümüz, Rektörlük için müracaat eden tüm adayları kahvaltılı bir toplantıya davet ederek, gönüllü olan bu hocalarımızda bir danışma heyeti oluşturabilir.

Bir yandan, siz Rektör olsaydınız ne yapardınız? Sorusunu sorarak onların yönetim hayallerinden yararlanabilir?  Diğer yandan rutin aralıklarla toplantılar yaparak üniversitenin gidişatı ve yöneyim tarzı hakkında bilgi edinebilir. Ve daha nice faydaları olur.

Fakülte Dekanları öğretim üyelerine seçtirerek, ilk üç üyeden birine görev verebilir. Ama sıra dışı bir gerekçe yoksa en çok oy alan hocamızı Dekan olarak görevlendirmelidir.

Üniversite Genel Sekreterimiz Fakültelerimizin sekreterleriyle iş birliği içinde olup Fakültelerde var olan sorunların çözümünde bir katalizör olabilir.

Rektör danışmanı her fakültenin binci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarında birer öğrenci ile ara ara toplantılar yapıp yönetimin öğrenciler üzerindeki etkilerini öğrenme imkanı bulabilir.

Yönetim mekanizması içinde üniversiteler personel geçişinde yapılabilecek ne varsa seve seve yapar ve mutluk kaynağı olurlar.

Bir personel bir üniversiten diğerine geçiş yapabilmesi için bin dereden su getirip yapmadıklarına bizzat şahit olmuşum. Kamu zararı var mı yok, sana bir zararı var mı yok, fakültemize bir zararı var mı yok

Peki niye onay verilmiyor, insanlara iyilik yapmak çok mu zor? Bazıları da böyle küçük meseleleri Rektöre havale ediyorlar, o zaman vay o üniversitenin haline derim. Eğer bir rektör bir personelin nakliyle uğraşıyorsa demek ki eli kolu yaralıdır.

Genel Sekreter Karakaş,

Baş danışman Bozan,

Rektör yardımcısı Tanyıldız,

Rektör Yardımcısı Azarkan,

Hepsi de A kalite şahsiyete sahip, gayretli insanlar olarak biliniyorlar.

Başarılı bir iş yapmak istiyorlarsa her gün “bu gün üniversitem için ne yaptım?” sorusunu kendine sorsunlar derim.

“Bu gün öğrencilerin moral ve motivasyonu için ne yaptım?” sorusunu kendine sorsunlar,

“Beni aradığı halde kendine dönmediğim öğretim üyesi odlumu acaba?” Arayıp onlara geç dönükleri için özür beyan etsinler.

Bakın bakayım üniversitemizde ne de güzel şeyler olur?

Tabi olan biten hadiselerin haber değerini taşıyan ne varsa basına yansıtılması da lazım, yoksa basına dedikodular yansır.

Rektörümüz Dekanlar neden istifa ediyor, görevlerine devam etsinler dediği halde, basına yansıyan ise Rektör Dekanları istifaya zorluyor, al sana bir dert.

Bundan önceki yazımda 12 maddelik talep/tavsiyem olmuştu dolayısıyla bu kadarla yetinelim.

Haydi hayırlısı olsun

DİCLE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR.MEMHMET KARAKOÇ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: