Genel

İlim ve Edep Yuvası Medreseler

Bir şeyler öğrenmekle medreseden icazetname alınamaz. Sıra kitaplarını tamamlayan birisi ahlak ve edep açısından olgunlaşmamışsa ona icazetname verilmez. Hatta bazıları eğer İslam ahlakı açısından ilme layık değilse kendisine ders verecek hoca bulamaz ve tahsili yarıda kalır. İlahiyat fakültelerinden doğru dürüst namaz kılmayan kimseler dahi diploma alabiliyor ne haber?

Ayrıca İlahiyat fakültelerinde derslerin yarısı faso/fiso dersler diğer ana derslerde de genelde puan ortalaması 50-60 olanlar sınıfı geçiyor zaman içinde o bilgilerin de yarısı unutulunca ortada %30’lun bir bilgiye sahip bir ucube ilahiyatçılar ortada kalıyor, onun için bir çoğu ya mealci, ya tekfirci, ya da ben bilirim cinsten kimseler oluyor.

Medreselere gelince;

Medrese sabrı öğretir,

Medrese takvayı öğretir,

Medrese edebi öğretir,

Medrese paylaşmayı öğretir,

Medrese hürmeti öğretir,

Medrese ilmi öğretir,

Medrese Kadı yetiştirir..

Bir bey efendi, “ben 10 yıl medreseye gittim, medresede klasik skolastik bir bilgi dışında başka bir şey yok” demiş, ne yazık ki bu zerzevat bir profesör kendisi medreseden nasiplenmemişse suç medresede mi?

Ben 8 yıl medresede tahsil gördüm ama yukarıda saydıklarım değerlerden birer pay aldım, çok da memnun kaldım, en azında imamı Şafii, imam-i Hanefi gibi müçtehitlere meydan okuyacak kadar saygısız değilim, Hz.Peygamber(sav) için Muhammed de bizim gibi bir insandı, vahyin postacıydı geldi gitti deyip haddimi aşanlardan değilim. Bazı şeyhlere kızıp tarikat yoktur diyerek tasavvufa saygısızlık yapmam. Bu medresenin bana verdiği edebin bir gereğidir.

Evet medrese Emsile ile başlar usulul fıkıh olan Cemul Cevai ile biter. Ben nesere siğasını  bir gün, yensuruyu ikinci gün…ve 14 siğayı 14 gün okudum, fakat ömür boyu unutmayacak kadar hafızama nakşoldu, daha sonra Kimya fakültesini okuyup 30 yıllık öğretmen olmam hasebiyle artık okuyamıyorum, ama o metnim ezberimde. Fıkıh, Tefsir ve Hadis ilminden aldığım ilimle bir mümin olarak yaşıyorum, Elhemdulillah.

Sabrı öğrendim, büyüğün sözüne güvendim, Seydamın bana reva gördüğü derse rıza gösterdim.

Zaman içinde fıkıh ve tefsirden hadisten aldığınız derslerle ibadet ve amel dünyanız bir şekil alıyor, günah işleme gibi bir dünyayı hayal edemediğimiz gidi hep hayırlı işler yapmayı tasarlıyorsunuz ki bu da takvanın ta kendisidir.

En az 40-45 dakika diz üstü oturup dersinizi dinliyorsunuz ve üstadınız “evladım dersimiz uzadı, rahat otur” demedikçe dizinizi dahi kaldırmıyorsunuz ve “evet seydam evet seydam” diyerek dersinizi alıyorsunuz.

Belli bir düzeye geldikten sonra dersleri size göre altta olanların dersini onlarla müzakere eder, sizden yüksek onlarla da ders tekrarı yapıyorsunuz, var mı böyle bir paylaşım sözüm ona ilahiyatlarda.

Metin ezberleme ve mütalaanın ilimde ayrı bir değeri vardır.

“Ez beni”(Hizmetkarınızım) diyerek karşı tarafa hürmet ifadesi ile hitap ettiren bu nezih terbiye sahibi halk tarafından hürmet görmeleri boşuna olmasa gerek, hala bir araya geldiğimizde hitap esnasında “ez beni” diye hitap eden arkadaşlarıma karşı mahcup oluyorum.

Sarf ve nahvin öğrenmesiyle, kelam ilminin, belagat ilinin öğrenmesiyle, usul-ül fıkhın öğrenmesiyle 12 yıl geçen bu sürede adam gibi adamlar yetişir.

Biz çocuklarımızı 12 yıl okula gönderiyoruz, çoğu kendini bile idare etmekte zorlanırken, 12 yıl medrese tahsilini gören bir medrese mücazı bir köyü idare eder, bazen bir bölgede dahi bir denge unsuru olur.

Bu gün eğer günlük köşe yazabiliyorsan, üstelik parasız, pusuz minnetsiz yazıyorsam medreseden aldığım enerji, edep ve motivasyonladır.

Ayrıca medresenin açılışı ve işleyişi ilim ve güven üzerine yürüyor.

İlmiyle, takvasıyla halkın üzerinde güven oluşturan bir alim halktan aldığı destek ile medreseyi açar, bunu duyan vatandaş çocuklarını yatlıya medreseye gönderir.

Medresede öğretim programı 24 saat esasına göredir, sadece Cuma günleri tatildir. Onun dışında metin, mütalaa ve müzakere şeklinde çalışma devam eder.

Bir sonraki gün metnini(dersin özetini) ezberlemeyen bir talebeye ders verilemez. Çoğunlukla dersler interaktif olup birebir verilir.

İcaze deyip geçmeyin, en az 40-50 tane alim ve yüzlerce kişinin huzurunda bir hutbe irad edilerek ilmini tamamlamış kişinin icazeti hak ettiği Seyda tarafından ilan edilir, talebenin icaze masrafı, cübbe ve sarığı da dahil icazeyi veren hocaya aittir. Acaba bu malum profesör hiçbir öğrencisine bu kadar ilgi göstermiş mi? Üstelik hoca ders verdiği hiçbir öğrenciden hiç bir ücret almaz ve derki “evladım ben Allah için ders veriyorum, sen de Allah için ders alıyorsun, kimsenin kimseye minneti yoktur”.

O sözde profesörün, pardon bilgi yüklü flaş belleğin bunlardan haberi yok galiba.  

Birçok köyde vatandaşlar arasında meydana gelen nizaı da bu alimler çözer, bu yönüyle de aynı zamanda yaşadığı köyün/bölgenin Kadısıdır.

Elhemdulillah şu anda Diyarbakır havzasında 5000 kadar talebe medreselerde okuyor. Ancak program eskiye nazaran bir derece hafifletilmiş. Belli bir düzeye gelenlere icaze veriliyor ama mezunlar ilim açısında eski kalitede değil, isteyen ihtisasa devam eder. Belki de günümüz şartlarına bu daha uygundur.

Biz biz olalım tarihi değerlerimizi yersiz/gereksiz yere eleştirmektense geliştirelim derim siz ne düşünüyorsunuz.

Selam ve selametle kalın.

1 yorum

  1. Üstadım ,tespitleriniz yerinde.Belki medrese ile modern eğitim sistemini karma hale getirebilsek iyi olır.Eskiye ait ne varsa çöpe at anlayışı doğru değildir.Büsbütün,eskiye bağlı kalmakta iyi değildir.Mola Said-i Kürdi ‘nin şu tespitini yabana atmamak gerekir.”Sadece dini ilimleri okuyan yobaz olur,sadece feni ilimleri okuyan kafir olur.İkisini birde okursa mükemel olur.”der.Derim ki : Modern eğitim sisteminin içine eski medrese sisteminin güzel yanlarınıda koyabilirsek iyi olur.Geri tamamen medrese eğitimine dönüş şartlar yok dünya eğitim sistemleri değişti.
    Heptende geçmişten kopsrsak biz biz olmaktan çıkarız ki Allah c.c. muhafaza biz biz olmaktan çıkarsak Cehennem kaçınılmaz olur.
    Bu güzel yazılarınızdan dolayı başarılarınızın devamını dilerim.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: