Minber-i Aksa Derneğini Tanıyalım

2018 yılı Dünya Müslüman Alimler Birliğinin önderliğinde İstanbul’da bir hafta boyunca gerçekleşen bir toplantı oldu, doğrusu ben İslam Ekonomi Birliği kongresine katılmak için İstanbul’daydım. Ama tarihler örtüşünce bir günlüğüne bu konferansa da katıldım.

Sadece üyelerin içeri alındığı bu toplantıya basın kartıyla katılım gösterebildim. Çay kahve arası bir de Minber-i Aksa derneği diye bir tanıtım standını gördüm ve hemen üye oldum. Malumunuz Kudüs, Mescid-ül Aksa  “ben Müslüman’ım” diyen herkesin derdi olduğu gibi beni de derdimdir.

Kanaatim o ki, İslam Dünyasında Sivil Toplum kuruluşları misyonuna uygun çalışırsa her geçen gün var olan sorunlarımızın çözümü kolaylaşacak, dünyada varlığımız his edilecektir.

2010 yılında İstanbul’da İslam Konferansı Örgütü(İKÖ)’nün kongresine katılmıştım, konu “İslam ülkelerinin sorunları ve çözümleri” ikinci gün bir Profesör söz aldı ve dedi ki; dünden beri sorunlarımızı tartışıyoruz, aslında bizim üç ana sorunumuz var:

1-Tahsilimiz düşüktür; sadece Japonya’da 1400 üniversite var, tüm İslam ülkelerinde toplam 700 civarında üniversite var.

2-Üretimimiz yetersizdir; nüfus itibariyle dünyanın beşte biriyiz, ama dünya üretiminin onda biri üretiyoruz

3-Sivil Toplum çalışmaları bizde yetersizdir, dedi ve bu sahada ilginç örneklerle izahat getirdi. Özet cümleyle dedi ki; “sanmayınız ki dünyayı siyasetçiler ve bürokratlar yönetiyor, dünyaya ayar veren sivil toplum kuruluşlarıdır”

Doğrusu bu ciddi izahattan sonra ben de gücüme göre Sivil toplum Kuruluşu alanına ağırlık verdim. Genel olarak İslam dünyasının da bundan bir ders çıkardığına inanıyorum.

Mesela bildiğim kadarıyla İslam Dünyası STK’lar Birliği ondan sonra kuruldu  ve şu anda çok hayırlı işler yapıyor. 354 mega Dernek, Vakıf ve Birliğin oluşmasından teşekkül eden bu STK Birliği(İDSB) İslam birliğinin kurulması için nitelikli çalışmalara imza atıyor.

İşte bu açıdan Minber-i Aksa derneğini önemsiyorum, Peygamberimiz Muhammed aleyhi salat u ve selamın peygamber ruhlarına  hitap makamı olan bu minberin hürriyetine kavuşması Müslümanlarının onurunun yerden kaldırılması demektir. Bu tüm Müslümanları vazifesi olsa gerek. Böyle bir çalışmayı bireysel olarak yapmak çok zor, ancak böyle sivil toplum kuruluşları ile yapılabilir.

Derneğin sitesini incelerim 5 hedefi var, biri diğerinden daha önemli;

1.Tüm dünya ülkelerindeki alim, hatip ve davetçileri Kudüs davasına hizmet etmek için tek bir çatı altında toplamak.
2.Tüm dünya ülkelerinde Minber-i Aksa derneği olarak yaygınlaştırmak ve aynı dava uğrunda çalışan kurumlar ile bir araya gelerek Kudüs davasına hizmet etmek.

3.Kudüs ve Mescid-i Aksa bilincini artırmak için tüm imam, hatip ve davetçilere yönelik eğitim programları, konferans ve seminerler düzenleyerek, onlar için Kudüs Bilgi Bankası oluşturmak.

4.İmam, hatip ve davetçilerden örnek insanlar yetiştirerek, halkın Kudüs ve Mescid-i Aksa davasında doğru ve sağlam bilgi alabilecekleri merciler oluşturmak.

5.İmam, hatip ve davetçilerin; tüm insanların Kudüs ve Kudüs halkı için maddi manevi yardım yapmalarına teşvik edici çalışmalar yapmak. 

Gördüğünüz gibi hayallerimizi süsleyen maddeler, tabi bunlar sitede yazılmış vaziyette kalmamalı, hedefleri için bir SWOT analizi yaparak kısa, orta ve uzun vadeli stratejik eylem planı hazırlanmalı ve her geçen gün bu hedeflere ulaşmak için çalışılmalı, gayret edilmelidir diye düşünüyorum.

Aslında bu nihai hedefi derneğin vizyonuna da yazmışlar;

“Dünya’nın dört bir yanından alim, hatip ve davetçileri, Kudüs ve Mescid-i Aksa davasına hizmet etmek için bir araya getirmek.

Alim, hatip ve davetçilerle birlikte çalışarak Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs’ü insanların gündemine tutarak, insanların Kudüs bilincine ulaşmalarını sağlamak. Bu vesile ile Kudüs halkının da her anlamda ayakta ve diri kalabilmesi için gerekli çalışmaları yapmak.” 

Bizim de gücümüz nispetinde Minber-i Aksa derneğine katkı vermemiz lazımdır diye düşünüyorum.Deneği tanımak için isterseniz  https://minberiaksa.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tekrar hayırlı olsun, inşallah hayırlı çalışmalar yapar.

ehankaya tarafından yayımlandı

Eyüphan Kaya... 1962 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Klasik Kürt medreselerinde 8 yıl İslami ilimleri tahsil ettikten sonra, ortaokulu dışarıdan bitirdi, Diyarbakır Lisesini 1982-85 yılları arasında dahili okudu İmam-Hatip fark derslerini vererek iki liseden mezun oldu. Memuriyetinin ilk yıllarında İmam-hatiplik yaptı, D.Ü.Eğitim Kimya bölümünde 1989 yılında mezun oldu vatani görevini de ifa ettikten sonra MEB’de çalıştı, 28 yıllık çalışma hayatından sonra 2015 Ağustos atı itibariyle emekliliğe ayrıldı. Arapça, Türkçe, Kürtçe bilmekte olup, evli ve tamamı üniversite mezunu 6 çocuk babasıdır. İnternethaber.com sitesinin günlük yazarı ve yerelde özgürhaber gazetesinde yazıları yayınlanıyor. Birçok seminer, çalıştay ve konferanslara katıldı, TASAM, TKMM, DDA destekçisidir, Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti Diyarbakır il temsilciliğini yapmaktadır. 2014 Şubat ayında İslam İşbirliği Teşkilatına Bağdat’ta tebliğ sundu ve tebliği heyecana neden oldu. Orta doğu Kongresinin daimi katılımcı olup, müzakereci düzeyinde katkı sunmaktadır. BM’ler konferansına katılmıştır. Doğu-Batı Kardeşlik Platformunun aktif katılımcısıdır. Milli eğitimin muhtelif kademelerinde çalıştı, birçok sivil toplum kuruluşuna üye ve yöneticilik düzeyinde çalışmaları olmuş, an itibariyle değişik gazete ve internet sitelerinde yazıları yayınlanıyor, İnsan Hakları Aktivisti olan Kaya İnsan Hakları Cemiyeti yönetim kurlu üyesidir. Ayrıca İzmirizmir.net, Siverekname, Haber x, Haberlerankara, Giresun Aydındere, Haberdiyarbakır.gen.tr, Diniajans.com, Marmarayerelhaber, Düzceyerelhaber, Haberlerankara, Akgörüş, Akfikir, Serketinniws.com… ve ve… sitelerinde yazıkları yayınlanmaktadır. 2006 yılında Edebik.com sitesiyle başlayan sosyal medya sevgisi, edebiyatevi, edebiyatdostları.con veedebiyetdefteri.com ile devam etti. Günlük köşe yazılarını yazmanın yanı sıra edebiyatdefteri.com sitesinde 500’den fazla manzum eseri yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: