Ey Müminler Fırsat Ayı Ramazan Geliyor

Rivayet edilen şu ki, bir Cuma günü Resul-i Ekrem minberdeyken daha hutbeye başlamadan üç sefer üst üste ‘Amin!, Amin!, Amin!’ dedikten sonra hutbeye başlamış. Namazdan sonra Sahabeler merakla sormuşlar;

‘Ya Resulullah hayır ola ne diye hutbeden önce üç defa arka arkaya ‘Amin’ dediniz?’

Resululluh Aleyhisselatu vesselam buyuruyor ki, “Hazreti Cebrail geldi ve dedi ki, ‘Anne baba ikisi ya da biri, bir evladının yanında yaşlandığı halde onların rızasını kazanamayan kimseye ‘veyl’ olsun. Ben de Amin dedim.

Bir daha dedi ki; ‘Senin ismin yanında zikir edildiği halde sana selat ve selam getirmeyene ‘veyl’ olsun. Ben yine Amin dedim.

En son dedi ki ‘Üzerinde Ramazan ayı geçtiği halde günahları af olmayan kimseye ‘veyl’ olsun. yine Amin dedim.

Değerli dostlar Peygamber Aleyhiselamın kolay kolay bedduaya Amin demediğini biliyoruz. Fakat bu üç durumda olan kimseler o kadar büyük bir gaflet içindedirler ki, hiç bir akl-ı selim sahibi bu duruma rıza gösteremez. Ancak açık ifadeyle kendileri için ‘yazık ki ne yazık’ diyebilir.

Bir insan düşünün ki Anne Babasına yararlı olmuyor, hallerini sormuyor, gücü nispetinde kendilerine maddi-manevi katkıda bulunmuyor. Bu insanın haline insan eyvallah diyebilir mi? Bu adam azap görmesin de kim görsün? Yanlış yapanın yüzüne gülmek caiz midir?

Resul-i Ekrem Hz Muhammed’in (S.A.V.) ismi zikredilecek ve duyan bir kimse selat ve selam getirmeyecek, âlini ve eshabını selat ve selama katmayacak, olacak iş midir?

O Peygamber ki;

İman’ı ve İslam’ı,

Şefkat ve merhameti,

Sabrı ve metaneti

Hilmi ve cesareti,

Aşkı ve muhabbeti,

Helal kesbi ve sahaveti,

Ondan öğrendik, onun sayesinde kavradık. Dolayısıyla hem Peygamberimize hem Peygamberimizin yolunda giderek bu güzellikleri bize ulaştırmaya vesile olan Aline ve Eshabına minnettarız. Kendilerine selat ve selam getirerek bir nebze olsun minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Diyarbakır’ın Hazreti Süleyman Camisi’nde şehit olarak yatan 27 sahabe herhalde dünyalık kazanmak için buralara kadar gelmediler haşa…

Resul-i Zişan’a. Aline ve Eshabına ve bahusus bu diyarlara kadar gelip atalarımızın ve dolayısıyla bizim İslam ile müşerref olmamıza vesile olan Hz. Süleyman Camisi’nda hâlâ da bu şehre bir nevi manevi bekçilik yapan şehit sahabelere milyon kere selam olsun. Hatemül Enbiya’nın ismi zikir edildiği halde selat ve selam getirmiyene tabii ki ‘veyl’ olsun.

On bir ayın sultanı, ibadet, tefekkür ve istiğfar ayı olan Ramazan ayına gelince, Yüce Yaradan, ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim; yok mu mağfiret dileyen, günahlarını affedeyim; yok mu Dua eden duasını kabul edeyim’ buyurduğu halde Orucunu eda etmeyip üstelik günah işleyene olmasın da kime ‘veyl’ olsun.

Hem Oruç ayında “sıhhatli” bir kimsenin mazeretsiz oruç tutmaması için,

Ya gayrı Müslim,

Ya deli,

Ya da adette olan bayan olması lazım,

Buna kimsenin bir diyeceği yok.

Aksi takdirde hoş görmek mümkün mü buna ancak ‘Yazık ki ne yazık’ denilebilir.

Müslüman isek İslam’ın gereğini yapacağız

İslam’ın beş şartını yerine getirmenin yanı sıra;

Adil olacağız,

Şefkat ve merhameti elden bırakmayacağız,

İnsanlar arasında emin bir birey olarak bulunduğumuz çevreye güven vereceğiz,

Paylaşımcı olup, etrafımıza yardım elini uzatacağız.

Cennet-i ala pahalıdır bedel ister, burada keyfine bakan kusura bakmasın orada keyif çatamaz.

En nihayet diyorum ki,

Ne mutlu anne babasının duasını kazananlara,

Ne mutlu Resul-i Ekrem’e, âline ve ashabına, selat ve selam getirenlere,

Ne mutlu Ramazan-ı Şerifi ihya ederek Cenab-ı Allah’ın (C.C.) rızasını kazananlara

Bu mutluluktan payidar olmanız dileğiyle.

—————-

‘veyl’ ;azabı, ikabı ifade eden bir kelimedir. Diğer bir anlamı da Cehennem çukurlarından bir çukurdur, en hafif manasıyla ‘yazıklar olsun’ anlamında kullanılır.

ehankaya tarafından yayımlandı

Eyüphan Kaya... 1962 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Klasik Kürt medreselerinde 8 yıl İslami ilimleri tahsil ettikten sonra, ortaokulu dışarıdan bitirdi, Diyarbakır Lisesini 1982-85 yılları arasında dahili okudu İmam-Hatip fark derslerini vererek iki liseden mezun oldu. Memuriyetinin ilk yıllarında İmam-hatiplik yaptı, D.Ü.Eğitim Kimya bölümünde 1989 yılında mezun oldu vatani görevini de ifa ettikten sonra MEB’de çalıştı, 28 yıllık çalışma hayatından sonra 2015 Ağustos atı itibariyle emekliliğe ayrıldı. Arapça, Türkçe, Kürtçe bilmekte olup, evli ve tamamı üniversite mezunu 6 çocuk babasıdır. İnternethaber.com sitesinin günlük yazarı ve yerelde özgürhaber gazetesinde yazıları yayınlanıyor. Birçok seminer, çalıştay ve konferanslara katıldı, TASAM, TKMM, DDA destekçisidir, Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti Diyarbakır il temsilciliğini yapmaktadır. 2014 Şubat ayında İslam İşbirliği Teşkilatına Bağdat’ta tebliğ sundu ve tebliği heyecana neden oldu. Orta doğu Kongresinin daimi katılımcı olup, müzakereci düzeyinde katkı sunmaktadır. BM’ler konferansına katılmıştır. Doğu-Batı Kardeşlik Platformunun aktif katılımcısıdır. Milli eğitimin muhtelif kademelerinde çalıştı, birçok sivil toplum kuruluşuna üye ve yöneticilik düzeyinde çalışmaları olmuş, an itibariyle değişik gazete ve internet sitelerinde yazıları yayınlanıyor, İnsan Hakları Aktivisti olan Kaya İnsan Hakları Cemiyeti yönetim kurlu üyesidir. Ayrıca İzmirizmir.net, Siverekname, Haber x, Haberlerankara, Giresun Aydındere, Haberdiyarbakır.gen.tr, Diniajans.com, Marmarayerelhaber, Düzceyerelhaber, Haberlerankara, Akgörüş, Akfikir, Serketinniws.com… ve ve… sitelerinde yazıkları yayınlanmaktadır. 2006 yılında Edebik.com sitesiyle başlayan sosyal medya sevgisi, edebiyatevi, edebiyatdostları.con veedebiyetdefteri.com ile devam etti. Günlük köşe yazılarını yazmanın yanı sıra edebiyatdefteri.com sitesinde 500’den fazla manzum eseri yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: