Musibetler İnsanı Düşündürmelidir

Bu korona virüs, hayata dair birçok ezberleri bozulduğu, insanlık dünyasının düşünme moduna girmesine vesile olduğu, şer gibi görünse de aslında birçok hayra vesile olduğu/olacağı aşikârdır.

Tıpkı cenaze namazında “er kişi niyetine” der gibi fakir/ zengin demeden, makam/mevki tanımadan, yani insanlar arasında ayırım yapmadan vazifesini yapan bir meçhul asker edası ile çalışıyor, varsa bir özel adresi onu da biz bilmiyoruz ancak yüce Allah biliyor.

İslam inancına göre; “her şeyin bir hikmeti var” mantığı ile değerlendirmek varken, bazı insanların bu tür olağan dışı halleri sadece maddi sebeplere bağlaması hadiseyi önemsizleştiriyor.

Birkaç başlık altında değerlendirmek gerekirse bu olayla birlikte,

*Dünya durumunu muhakemeye almalı,

*Devletler kendini sorgulamalı,

*Toplum fert düzeyinde kendine çeki düzen vermeli, diye düşünüyorum.

Dünyanın idari yapısı adil bir yönetim tarzını temsil etmiyor. Dolayısıyla Birleşmiş Milletler(BM) örgütü en büyük oluşum olarak dünyanın sorunlarına çare/çözüm getiremiyor. Hatta birçok kere zulme sessiz kalıyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT), İslam dünyası arasında idari ve ekonomik bağ oluşturamadı,

G-20’den şimdiye kadar dünyanın hayrına bir karar çıkmadı.

D-8’ler, arada bir araya geliyor ama galiba şimdiye kadar mega bir karar verecek durumda bir toplantı yapmadı,

Kısacası bu oluşumların adı var, ama etkileri yok hükmündedir. Bu oluşumların kendini sorgulaması lazımdır.

Devletler kendini yoklamalı, gücünü vatandaşların lehine kullanmalı, az da olsa verdiği katkıda adil olmalı. Bir kısım vatandaşa katkı verirken, diğer kısmını ihmal etmemeli, toplumun moral ve motivasyonunu yüksek tutmalıdır. Fakirin kimliği sorulmaz.

Dört kişilik bir ailenin asgari, mecburi mutfak masrafı için 700-800 lira yetiyorsa muhtaç olan her aileye en az bu kadar yardım ulaşmalı. Aylık bu kadar dahi mutfağa düşen pay olarak geliri olan da yardıma tenezzül etmemeli. Başka bir ifade ile bu süreçte asgari gıda giderleri dışında başka masraflardan kaçınılmalıdır. Organizeli bir şekilde gerekirse bütün evler aranarak mutfak ihtiyacı ne durumdadır, öğrenilmelidir.

Daha önemlisi, Devlet kanun ve kurumlarıyla Allah’a meydan okuyorsa iki kere düşünmeli, bundan daha basit bir yol/yöntemle gerekirse yüce Allah o saltanatı devredebileceğini hatırlamalıdır.

Bir devlet namussuzlarla selamlaşır, namusluları eziyorsa bir gün tahtı saltanatının sarsılacağını bilmelidir. Zaman kendini sorguya çekme zamanıdır.

Ya kişiye ne demeli, kardeşim iller ilçelerden, ilçeler köylerden, köyler de vatandaşlardan oluşuyor. Yani o kötülediğimiz yetkili etkili siyasetçi/bürokrat var ya işte onlar da bizdendir. Biz düzelirsek onlar da düzelir diye düşünüyorum.

Nasıl mı?

*Zulüm ve haksızlıktan uzak duracağız,

*Allah’a karşı olan vazifelerimizi başta ibadet olmak üzere, ahlakımıza çeki düzen vereceğiz,

*Gelirimizden arta kalan bir şey varsa paylaşacağız. Kendimize meyve alacağımıza komşumuza ekmek almalıyız diye düşünüyorum.

*Ev hapsine mecbur kalmış yaşlılarımızı arayacağız, hallerini soracağız.

*Sosyal sorumluluk gereği herhangi bir organizasyonda bize bir vazife düşüyorsa seve seve yerine getireceğiz.

*Bize mecburi bir vazife düşmüyorsa evimizden çıkmayacağız, okuyacağız, tefekkür edeceğiz, sohbet edeceğiz, varsa kaza namazlarımızı kılacağız, mümkünse oruç tutup, zikirle hasenatımızı arttıracağız.

Böyle musibetler insanı düşündürmelidir. Ne mutlu bu tür olayları kendine bir tarih yapıp yanlışlarından vazgeçene, ya da iyiliklerine iyilik katarak manevi alemde terakki edene.

Allah iyilerimizi daha iyi, Fasıklarımıza da tövbe-ı Nasuh nasip etsin.

Toplum olarak gavurları geride bırakacak kadar gaflete dalmışız, daha büyük musibetler başımıza gelmeden irkilip kendimize gelelim. Bu Müslüman toplumda bu kadar başıboşluğun olması insanı kahrediyor.

Allah’ın kahhar ismi celili devreye girerse rezil/rüsva öleceğiz haberiniz ola.

Hele şükür ki bu musibetle birlikte,

Flört azaldı,

Zina azaldı,

Rakı tüketimi azaldı,

Gece hayatı bitti,

Kahvelerde boş geçen zaman olayı ortadan kalktı,

İmanın bir parçası olan temizlik ön plana çıktı,

*Bu sıkıntıların icabı olarak devletin aldığı tedbir ve destek paketi de takdire şayandır. Ah bir de taşrada bu hakkı hak edene ulaştırabilsek, inşallah burada kayda değer bir sıkıntı oluşmaz.

Bu korona virüs, insanlar tarafından üretilmişse bile ilahi bir musibettir. Şeytanın cinni olanı insi olanının eline su dökemez. Bize düşen bu musibet ile olgunlaşmak, bütünleşmek, selamlaşmak ve bol bol tövbe ve istiğfar edip dualarda buluşmaktır.

Gelin ailemizle hem hal olalım; Secde birliği, Sofra birliği, Sohbet birliğimiz olsun. Ben her fırsatta aileler için bu duayı ediyordum, işte imkân, işte fırsat.

Selam ve selametle kalın.

ehankaya tarafından yayımlandı

Eyüphan Kaya... 1962 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Klasik Kürt medreselerinde 8 yıl İslami ilimleri tahsil ettikten sonra, ortaokulu dışarıdan bitirdi, Diyarbakır Lisesini 1982-85 yılları arasında dahili okudu İmam-Hatip fark derslerini vererek iki liseden mezun oldu. Memuriyetinin ilk yıllarında İmam-hatiplik yaptı, D.Ü.Eğitim Kimya bölümünde 1989 yılında mezun oldu vatani görevini de ifa ettikten sonra MEB’de çalıştı, 28 yıllık çalışma hayatından sonra 2015 Ağustos atı itibariyle emekliliğe ayrıldı. Arapça, Türkçe, Kürtçe bilmekte olup, evli ve tamamı üniversite mezunu 6 çocuk babasıdır. İnternethaber.com sitesinin günlük yazarı ve yerelde özgürhaber gazetesinde yazıları yayınlanıyor. Birçok seminer, çalıştay ve konferanslara katıldı, TASAM, TKMM, DDA destekçisidir, Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti Diyarbakır il temsilciliğini yapmaktadır. 2014 Şubat ayında İslam İşbirliği Teşkilatına Bağdat’ta tebliğ sundu ve tebliği heyecana neden oldu. Orta doğu Kongresinin daimi katılımcı olup, müzakereci düzeyinde katkı sunmaktadır. BM’ler konferansına katılmıştır. Doğu-Batı Kardeşlik Platformunun aktif katılımcısıdır. Milli eğitimin muhtelif kademelerinde çalıştı, birçok sivil toplum kuruluşuna üye ve yöneticilik düzeyinde çalışmaları olmuş, an itibariyle değişik gazete ve internet sitelerinde yazıları yayınlanıyor, İnsan Hakları Aktivisti olan Kaya İnsan Hakları Cemiyeti yönetim kurlu üyesidir. Ayrıca İzmirizmir.net, Siverekname, Haber x, Haberlerankara, Giresun Aydındere, Haberdiyarbakır.gen.tr, Diniajans.com, Marmarayerelhaber, Düzceyerelhaber, Haberlerankara, Akgörüş, Akfikir, Serketinniws.com… ve ve… sitelerinde yazıkları yayınlanmaktadır. 2006 yılında Edebik.com sitesiyle başlayan sosyal medya sevgisi, edebiyatevi, edebiyatdostları.con veedebiyetdefteri.com ile devam etti. Günlük köşe yazılarını yazmanın yanı sıra edebiyatdefteri.com sitesinde 500’den fazla manzum eseri yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: