Bir Gün Aniden Gitmek var!

Bu günkü yazımızda bir az da nefsimize hitap edelim, aslında en önemli mevzu budur, gerisi fasa fiso!

Ey nefis! Mahşer gününü ne kadar düşünüyorsun?

Öyle bir gün ki icmali imanın iki şartından biridir. Yani imanın özeti Allah’a ve Ahiret gününe imandır. Çünkü İmanın diğer şartlarını bu iki şart barındırıyor.

*Meleklere iman,

*Kitaplara iman,

*Peygamberlere iman,

*Kadere iman,

Allah’a ve Ahiret gününe imanda mündemiçtir.

Gel gör ki, Kıyamet gününe iman konusunda sıkıntın varsa Ey nefsim!, bu iman şartlarına inandığını söylesen de kuru bir inançtan ibaret kalır.

124 bin Peygamberin ve 313 Resulün haber verdiği Kıyamet günü, geldiği zaman defterin açılacak ve mükellefiyet yaşından ölümüne kadar yaptıkların/söylediklerin; hayır ve şer hepsi karşına çıkarılacak.

Onun için Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “Ey iman edenler imanınızı tazeleyin.”  Diyor. Yani gaflete düşme ve mahşer gününün hesabını yap, diyor.

Bu şuur ile yaşayabilmek için öncelikle ve özellikle Rüku/Secde ehli olanlardan olman gerekiyor.

Günde beş vakit namazını hakkıyla eda edip, iki namaz arasını ona yakışır bir halle geçirilmesi gerekiyor.

Yani, Ey Nefsim!

*Yalan söylemeyeceksin,

*İftira etmeyeceksin,

*Zina, Kumar, Tefecilik gibi adi fiilleri yapmayacaksın,

*Kibir ve gurur taşımayacaksın,

*Zulüm etmeyeceksin,

*Anne Babasına sahip çıkıp, akrabasını sevip sayacaksın,

*Sabredip, şükredenlerden olacaksın,

*Herhangi bir durum karşısında her türlü müeyyideden çok “Rabbim/Yaradanım ne der?”  sorusunu kendine soracaksın.

*Bu şekilde âdetini ibadete çevirerek, yaratılış amacının doğrultusunda yaşayıp, her geçen gün manevi rütbene değer katarak yaşamalısın.

İnan bu duygular içinde yaşamak seni daha bir mutlu ve müreffeh kılacak. Tövbe ve istiğfara devam edip günahların affına çalışmalısın.

Ey Nefsin! Unutma ki, Bir Gün Aniden Gitmek var! dönüşü olmayan bu yolculuğa eli boş gidersen vay haline!

Onun için “Bu gün Allah için ne yaptın ey nefsim?” sorusunu kendime sorup, bu yazıyı yazdım.

Corona virüsün Kara Kuvvetleri eski komutanı Aytaç Yalman’ın ölümüne sebep vermesi, ben benim diyen nefsimle bu muhasebeyi yapmaya beni sevk etti. O kadar korunaklı, disiplinli bir yaşama sahip olmasıyla birlikte kendini koruyamadı.

Sizin de nefsinizi hesaba çekmeniz dileğiyle, tabi keyfi hayatınıza devam tercihi de sizin, ama hesap gününün olduğunu ve o gün amel defterimizin ya sağ elimize, ya da sol elimize verileceğini unutmayalım.

Allah iyilerimizi daha iyi, Fasık(aşırı günahkar) insanlarımızı da ıslah etsin diyelim, amin demeniz dileğiyle.

Miraç Kandiliniz hayra,  berekete, ibret almaya ve tefekküre vesile olmasını diliyorum.

Unutmayın ki; Miraç hadisesi kendi başına bir mucize olmakla birlikte, Namaz o gecede farz olmuş, genellikle İmam-Hatiplerin Yatsı namazı sonrası okudukları “Ameneerresulu..” aşrı şerifi o gece nazil olmuş. Manasını gözden  geçirmek dileğiyle.

ehankaya tarafından yayımlandı

Eyüphan Kaya... 1962 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Klasik Kürt medreselerinde 8 yıl İslami ilimleri tahsil ettikten sonra, ortaokulu dışarıdan bitirdi, Diyarbakır Lisesini 1982-85 yılları arasında dahili okudu İmam-Hatip fark derslerini vererek iki liseden mezun oldu. Memuriyetinin ilk yıllarında İmam-hatiplik yaptı, D.Ü.Eğitim Kimya bölümünde 1989 yılında mezun oldu vatani görevini de ifa ettikten sonra MEB’de çalıştı, 28 yıllık çalışma hayatından sonra 2015 Ağustos atı itibariyle emekliliğe ayrıldı. Arapça, Türkçe, Kürtçe bilmekte olup, evli ve tamamı üniversite mezunu 6 çocuk babasıdır. İnternethaber.com sitesinin günlük yazarı ve yerelde özgürhaber gazetesinde yazıları yayınlanıyor. Birçok seminer, çalıştay ve konferanslara katıldı, TASAM, TKMM, DDA destekçisidir, Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti Diyarbakır il temsilciliğini yapmaktadır. 2014 Şubat ayında İslam İşbirliği Teşkilatına Bağdat’ta tebliğ sundu ve tebliği heyecana neden oldu. Orta doğu Kongresinin daimi katılımcı olup, müzakereci düzeyinde katkı sunmaktadır. BM’ler konferansına katılmıştır. Doğu-Batı Kardeşlik Platformunun aktif katılımcısıdır. Milli eğitimin muhtelif kademelerinde çalıştı, birçok sivil toplum kuruluşuna üye ve yöneticilik düzeyinde çalışmaları olmuş, an itibariyle değişik gazete ve internet sitelerinde yazıları yayınlanıyor, İnsan Hakları Aktivisti olan Kaya İnsan Hakları Cemiyeti yönetim kurlu üyesidir. Ayrıca İzmirizmir.net, Siverekname, Haber x, Haberlerankara, Giresun Aydındere, Haberdiyarbakır.gen.tr, Diniajans.com, Marmarayerelhaber, Düzceyerelhaber, Haberlerankara, Akgörüş, Akfikir, Serketinniws.com… ve ve… sitelerinde yazıkları yayınlanmaktadır. 2006 yılında Edebik.com sitesiyle başlayan sosyal medya sevgisi, edebiyatevi, edebiyatdostları.con veedebiyetdefteri.com ile devam etti. Günlük köşe yazılarını yazmanın yanı sıra edebiyatdefteri.com sitesinde 500’den fazla manzum eseri yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: